Hidrojen Katalizörü
26 Haziran 2024

Hidrojen Katalizörü


Rutgers Üniversitesi'nden kimyagerler, temiz hidrojen yakıtı elde etmenin önündeki maliyet engelini aşmak için bir teknoloji geliştirdiler. Geliştirilen yeni hidrojen katalizörü teknolojisi, pahalı platin bazlı teknolojilerle yarışabilecek düzeydedir. Normal şartlarda suyun elektroliz reaksiyonu ile hidrojen ve oksijene ayrıştırılması oldukça maliyetli bir iştir. Ancak yeni geliştirilen hidrojen katalizörü, bugüne kadar geliştirilen en ucuz ve en verimli katalizör olma potansiyeline sahiptir.

Hidrojenin Önemi ve Yeni Katalizör Teknolojisi

Hidrojen, uzun zamandır fosil yakıtların zararlarını azaltabilecek önemli bir yakıt teknolojisi olarak görülmektedir. Kimya ve Biyokimya Yardımcı Doçenti Tewodros Asefa, "Biz sürdürülebilir bir kimyasal hidrojen katalizörü geliştirdik, doğru endüstriyel kullanım şekliyle bunu hayata geçirebileceğimizi düşünüyoruz." demektedir. Yrd. Doç. Dr. Asefa ve meslektaşları, karbon nanotüplere dayalı yeni bir hidrojen katalizörü inşa etmişlerdir. Elektroliz reaksiyonlarını ticari açıdan uygulanabilir hale getirmek, hidrojeni yeşil yakıt olarak kullanabilmek için çok önemlidir.

Hidrojen Üretim Yöntemleri

Günümüzde hidrojen çoğunlukla metandan elde edilmekte, ancak bu yöntem halen çevreci bir yakıt olarak kabul edilmemektedir. Elektroliz yoluyla hidrojen üretmek için elektrik kullanıldığından, bu enerjinin güneş, rüzgar ve hidro enerji gibi yenilenebilir kaynaklardan veya karbonsuz nükleer enerji ile elde edilmesi mümkündür. Elektroliz için fosil yakıt kullanımı bile emisyon kontrolü sağlamak açısından yüksek verimlilikle uygulanabilir. Bu sayede dünya genelinde çevreyi kirleten milyarlarca araç ve uygulama durdurulabilir.

Yeni Katalizörün Yayınlanması ve Potansiyeli

Yeni hidrojen katalizörü, Angewandte Chemie International Edition adlı bilimsel dergide yayımlanan bir rapora göre, "asal metalsiz zengin karbon nanotüp" teknolojisi sayesinde platin bazlı katalizörlerle benzer üretim verimine ulaşabilmektedir. Hidrojen katalizörü, asidik, nötral veya bazik şartlarda iyi bir şekilde çalıştığından, oksijenden evrilmiş olan hidrojen katalizörler arasında en uygun seçenek olarak durmaktadır. Bilim insanları, hidrojen katalizörünün patenti için Rutgers Teknoloji Ofisi Ticarileştirme Birimi'ne başvuruda bulunmuşlardır. Diğer bilim insanları da bu sayede hidrojen katalizörden faydalanabileceklerdir.

Hidrojenle Çalışan Araçlar ve Gelecek Perspektifi

Hidrojenle çalışan araçlar, bir süredir Kaliforniya'da kullanılmaktadır. Bu yeni teknoloji sayesinde maliyetler en aza indirgenmiş olacaktır. Gelecekte, hidrojenin daha yaygın bir yakıt haline gelmesiyle birlikte fosil yakıtlardan kaynaklanan çevre kirliliği önemli ölçüde azaltılabilecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hidrojen Katalizörü

Hidrojen Katalizörü

Editörün Seçtiği

Hidrojen Oksit Tanımı

Hidrojen Oksit Tanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hidrojen Kullanım Alanları Nelerdir?

Hidrojen Kullanım Alanları Nelerdir?

Hidrojen ve Bor Enerjisi

Hidrojen ve Bor Enerjisi

Hidrojen Enerjisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hidrojen Enerjisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hidrojen Peroksit Saçkıran

Hidrojen Peroksit Saçkıran

Hidrojen Atom Numarası Nedir?

Hidrojen Atom Numarası Nedir?