Hidrojen Molekülünün Özellikleri
20 Haziran 2024

Hidrojen Molekülünün Özellikleri

Hidrojen molekülü, birbirinden 0.75 Ş uzaklıktaki iki atomun birleşmesinden oluşmaktadır. Hidrojen atomları arasındaki bağ, iki elektronun ortaklaşa kullanılmasıyla meydana gelir ve çok yüksek ayrışma enerjisi, molekülün çok kararlı olduğunu gösterir. Hidrojen, renksiz ve kokusuz bir maddedir. Havaya göre yoğunluğu 0.08'dir ve bu bakımdan cisimlerin en hafif olanıdır. Bu nedenle gözenekli çeperlerden diğer gazların tümünden daha hızlı geçmektedir. Aynı şekilde kızıl derecedeki platin, demir ve iridyum gibi metallerden de sızmaktadır.

Hidrojen, helyumdan sonra sıvılaştırılması en zor olan maddedir. Dönüşüm sıcaklığı -245°C olan hidrojen, atmosfer basıncında -255°C'ta kaynar ve -260°C'ta katılaşır. Oldukça iyi bir ısı ve elektrik iletkenidir. Özellikle de kendi hacminin 1000 kat fazlasını çözündürebilen paladyum gibi bazı metaller tarafından kolayca soğurulur. Olağan hidrojen, molekül yapıları bakımından birbirinden farklı ortohidrojen ile parahidrojen izomerlerinin karışımından oluşmaktadır. Ortohidrojen oda sıcaklığında gazın dörtte üçünü meydana getirirken, parahidrojenin oranı sıcaklık düştükçe artmaktadır. Parahidrojen ayrıca ortohidrojene göre daha uçucudur ve bu nedenle karışımdaki niceliğini belirlemede önemlidir.

Hidrojen molekülleri etkinleştirilmiş biçimleri dışında soğukta çok da etkili değildir. Sıcakta veya katalizörler eşliğinde birçok tepkimeye girmektedir. Değerli bir element olması sebebiyle çok belirgin elektropozitif bir özellik taşımaktadır. Orta kuvvette bir indirgendir ve alkali metal oksitler gibi çok kararlı bileşikleri indirgemez. Ancak CuO, NiO gibi birçok metal oksidi indirger. Bu yolla katalizör olarak kullanılan çok ufaltılmış metaller elde edilmektedir.

Hidrojen Molekülünün Üretimi

Hidrojen molekülü sanayide sudan veya hidrojen içeren gaz karışımlarından (doğal gaz, kokhane gazı, petrol gazı) elde edilmektedir. Bunun yanında sudan, demir elektrotlar eşliğinde sodyum hidroksit ya da sulu bir alkali karbonat çözeltisinin elektrolizi sonucu üretilir. Bu sırada katotta hidrojen, anotta oksijen açığa çıkmaktadır.

Hidrojen Molekülünün Kullanım Alanları

Sanayi gazlarının en önemlisi olan hidrojen, serbest durumda balonların şişirilmesinde uzun zaman kullanıldı. Ancak çabuk tutuşması nedeniyle birçok kazaya yol açtı; bu nedenle yerini helyuma bıraktı.

Hidrojen molekülü ayrıca birçok kimyasal işlemde de kullanılır. Sanayisel olarak da kullanılan hidrojen temel olarak aşağıdaki katalitik hidrojenleme tepkimelerinde kullanılır:
  • Metanol (CH3OH) bireşimi
  • Bitkisel yağları doyurma
  • Haber yöntemiyle amonyak (NH3) bireşimi
  • Alkenleri okso yöntemiyle aldehit ve alkollere hidroformilleme
  • Petrokimyada hidrojenle işleme

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Hidrojen Katalizörü

Hidrojen Katalizörü

Hidrojen Oksit Tanımı

Hidrojen Oksit Tanımı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hidrojen Gazının Özellikleri

Hidrojen Gazının Özellikleri

Sıvı Hidrojen Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sıvı Hidrojen Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hidrojen Peroksit Diş Beyazlatma

Hidrojen Peroksit Diş Beyazlatma

Hidrojen Nasıl Elde Edilir?

Hidrojen Nasıl Elde Edilir?

Hidrojen Sembolü Nedir?

Hidrojen Sembolü Nedir?