Hidrojen Elementi Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Hidrojen Elementi Nelerdir?

Hidrojen Elementi

Hidrojen elementi, gaz halinde bulunan kimyasal bir elementtir. Tarih boyunca hidrojenin varlığı bilinmesine rağmen, element olarak tanımlanması daha geç gerçekleşmiştir. 16. yüzyılda, aside batırılan metallerden çıkan yanıcı bir madde olduğu anlaşılmıştır. 1766 yılında İngiliz kimyacı Henry Cavendish, hidrojen gazının bileşik olmadığını, bir element olduğunu belirlemiştir. Hidrojenin özelliklerini inceleyen Cavendish, bu elementin çabuk tutuşma özelliği olduğunu tespit etmiştir. Bu nedenle hidrojen, "yanıcı hava" olarak tanımlanmıştır. Hidrojen elementinin atom numarası 1 olup, kimyasal simgesi H olarak gösterilmektedir. Kokusuz ve tatsız olup, solunursa zehirli bir etkisi olmayan bir elementtir.

Hidrojenin Keşfi ve Adlandırılması

Fransız kimyacı Antoine Lavoisier, bu elemente "hidrojen" adının verilmesini önermiştir. Bu isim, Yunanca "su yapıcı" anlamına gelen iki kelimeden türetilmiştir. Bunun nedeni, hidrojen elementi yandığında, yani havanın oksijeniyle tepkimeye girdiğinde su oluşmasıdır. Hidrojen elementini elde etmenin en basit yolu sudan elektrik geçirmektir. Elektroliz adı verilen bu yöntemde su, bileşenlerine ayrılmakta ve oksijen ile hidrojen gazları ortaya çıkmaktadır.

Hidrojenin Elde Edilme Yöntemleri

Akkor durumunda olan kömürün üzerine su buharı geçirilirse, su gazından da hidrojen elde edilebilir. Su gazı içerisinde karbonmonoksit ve hidrojen bulunur; karbonmonoksit gazı saf dışı bırakıldığında geriye hidrojen kalır. Hidrojen elementi, suda, asitlerde, tüm bitki ve hayvan dokularında, besinlerin çoğunda, kömür, petrol ve diğer elementlerde bileşik halde bulunur. Doğal gaz, yakıt olarak kullanılır ve temelinde hidrojen ile karbon bileşiği olan metan bulunur.

Hidrojenin Evrendeki Dağılımı

Dünya atmosferinde bulunan hidrojen miktarı oldukça düşüktür; ancak güneşin ve diğer yıldızların atmosferinde bulunan hidrojen oranı daha fazladır. Hidrojen, evrende en fazla bulunan element olma özelliğine sahiptir. Dünya atmosferinde ve yer kabuğunda bulunan elementler içinde kütlesel olarak hidrojen, 9. sırada yer alır. Canlılar sadece hidrojen soluyarak yaşamlarını sürdüremezler. Havanın ve diğer bilinen gazların en hafifi hidrojendir; havanın on beşte bir ağırlığına sahiptir. Kolay tutuşması nedeniyle, önceleri balonlarda kullanılmışsa da yanıcı özelliği yüzünden yerini helyum gazına bırakmıştır.

Hidrojenlemenin Endüstriyel Kullanımı

Oksijen ile hidrojen karışımının yakılması sonucunda ortaya çıkan basınç ve yüksek sıcaklıkla başka maddelerle bağlanması işlemi, hidrojenleme olarak adlandırılır. Bu yöntemle kömürden benzin gibi sıvı yakıtlar elde edilirken, bitkisel yağlardan da margarin üretilir. Hidrojenleme tepkimesi sonucunda kömür, sıvı hidrokarbonlara dönüşür; bitkisel yağlar ise yiyecek olarak kullanılan katı yağlara dönüşür. Ayrıca, hidrojenleme işlemi naylon, amonyak, sabun ve plastik madde üretiminde de kullanılır.

Hidrojenin Atom Yapısı ve İzotopları

Hidrojen elementi atomunda bir proton ve bir elektron bulunur. Doğal hidrojen, çekirdeğinde bulunan protonlara eşlik eden nötron sayısına göre ayrılan üç izotopun karışımından oluşur. Ağır hidrojen olarak tanımlanan döteryum, hidrojenin tam iki katı ağırlığında bir gazdır. Döteryum atomları çok yüksek sıcaklıkta birbirleriyle çarpıştırılırsa, çekirdekleri kaynaşarak helyum atomlarına dönüşür. Bu tepkime sonucunda nötronlar serbest kalır ve oldukça büyük bir enerji açığa çıkar. Bu enerjiyle hidrojen bombası, çok tehlikeli bir silah durumuna gelir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hidrojen Hücresi Türleri ve Özellikleri

Hidrojen Hücresi Türleri ve Özellikleri

Hidrojen Peroxide Nerelerde Kullanılır?

Hidrojen Peroxide Nerelerde Kullanılır?

Hidrojen Sülfür Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hidrojen Sülfür Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Hidrojen Sembolü Nedir?

Hidrojen Sembolü Nedir?

Canlılarda Hidrojen Dioksit

Canlılarda Hidrojen Dioksit

Güncel

Hidrojen Peroksit Sterilizasyon

Hidrojen Peroksit Sterilizasyon